تبلیغات
گذر عمر - اولین همایش ملی نقش و رسالت دانشگاه فرهنگیان
شنبه 27 اردیبهشت 1393  09:11 ب.ظ    ویرایش: جمعه 2 خرداد 1393 09:20 ب.ظ

همایش رسالت نقش و رسالت دانشگاه فرهنگیان در تربیت معلم متعهد و متخصص امروز برگزار شد. از میانه‌ی راه برگزاری این همایش که به همت دانشگاه فرهنگیان (پردیس امام سجاد خواهران؛ و رئیس آن سرکار خانم میری) بیرجند برگزار شد، دعوت به همکاری شدم و مسئولیت دبیرعلمی همایش به عهده‌ی من بود. به دو دلیل این همکاری را پذیرفتم؛ اول اینکه خودم را فرزند تربیت معلم می‌دانم. شروع فعالیت حرفه‌ای‌ام برای شغل معلمی را از تربیت معلم شهید بهشتی مشهد آغاز کردم. دوم اینکه، احساس می‌کنم این بخش بسیار مهم از نظام آموزشی از بعد نظری و بنیادی مورد کم توجهی است. دلیل آن هم تغییرات بسیار زیاد ساختاری آن در یک‌صد سال گذشته است. در این همایش دو میهمان کشوری داشتیم:‌ دوست عزیزم مهندس دیمه‌ور (معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش)‌ و آقای دکتر صدری (نماینده رئیس دانشگاه فرهنگیان). هر چند این همایش به دلیل اینکه اولین همایش بود و شاید در ابتدا آماده‌سازی خوبی برای شروع آن انجام نشد، به دلیل نوع مقالات ضعیف بود (از حدود 300 مقاله، دو سوم آن تأیید نشدند و تنها تعداد معدودی مقاله آن‌هم با کمی اغماض ارائه‌ی شفاهی شدند) اما امیدوارم این همایش بتواند در سال‌های بعد ادامه یافته و در بعد نظری در خدمت تربیت معلم در ایران باشد. در بیانیه‌ی همایش نقطه‌نظرات کلی در مورد تربیت معلم ایران و البته پیشنهادات اجرایی ارائه شده که در ادامه‌ی مطلب می‌توانید آن‌را مطالعه کنید.

به نام خدا
بیانیه‌ی همایش ملی رسالت و نقش دانشگاه فرهنگیان در پرورش معلم متعهد و متخصص
27 اردیبهشت 1393 – بیرجند

هر چند نظام تربیت معلم در ایران تا چند سال دیگر صدمین سال حضورش در سیستم آموزشیِ کشور را جشن خواهد گرفت‌، اما سیر تحولات و فراز و نشیب‌های آموزش و تربیت معلم در ایران، نشان از نیاز به توجه جدی به موضوع دارد. از سال 1298 خورشیدی، با تأسیس دارالمعلمین مرکزی، تا تاسیس دانشگاه فرهنگیان، در سال 1389، تغییرات زیادی در ساختار، شیوه‌ی اجرا و نحوه‌ی آموزش و تربیت معلم در ایران روی داده است. بررسی سیر این تغییرات نیاز به ایجاد گفتمان جدید، مبتنی بر مبانی نظری و دکترین بومی برای تربیت معلم در ایران را ضروری می‌سازد. به همین دلیل برگزاری همایشی علمی برای بحث و بررسی موضوعات مربوط دراین زمینه، بسیار لازم و حائز اهمیت است. ایده‌ی (همایش ملی رسالت و نقش دانشگاه فرهنگیان در پرورش معلم متعهد و متخصص)، که به همت پردیس امام سجاد (ع) دانشگاه فرهنگیان برگزار شده است را به عنوان نقطه‌ی آغازین برای برگزاری چنین حرکتی به فال نیک گرفته و امید داریم با انجام مطالعات و پژوهش علمی، دانشگاه فرهنگیان به عنوان ثمره‌ی نزدیک به یک قرن تلاش برای تربیت معلم در ایران، در راهی که آغاز نموده است به اهداف از پیش تعیین شده نائل گردد.

صاحب‌نظران، سخنرانان و پژوهشگران شرکت‌کننده در این همایش ملی در راستای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش پیشنهادهای زیر را ارائه می‌نمایند:
1.    با توجه به نقش بی‌بدیل دانشگاه فرهنگیان در نظام آموزش کشور که مورد تأکید مسئولین عالی رتبه‌ی نظام نیز قرار دارد، توجه به نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این دانشگاه به منظور رسیدن به هدف غائی آن، که تربیت معلم متعهد و متخصص است، بیش از گذشته مورد توجه مسئولین اجرایی قرار گیرد.
2.    با توجه به خلا محتوای علمی، مبانی نظری و دکترین بومی در زمینه‌ی تربیت معلم در کشور، پژوهش و مطالعات علمی در زمینه آموزش و تربیت معلم به عنوان یک سیاست راهبردی مورد توجه و تشویق مسئولین قرار گیرد.
3.    همایش‌ها و نشست‌های علمی می‌تواند نقش مهمی در تأمین مبانی نظری مورد نیاز تربیت معلم ایفا نمایند لذا پیشنهاد می‌گردد با تشکیل دبیرخانه دائمی، برگزاری این نشست به صورت سالانه یا دوسالانه به منظور تشویق انجام پژوهش‌ها و مطالعات برای بحث پیرامون موضوعات نظری و کاربردی مربوط به تربیت معلم تداوم یابد.
4.    گسترش مجلات و نشریات علمی نقش مهمی در ارائه‌ی محتوای مورد نیاز رشته‌های علمی ایفا می‌کند؛ بر این اساس پیشنهاد می‌شود، راه‌اندازی مجله‌ای علمی- تخصصی در این زمینه در دستور کار دانشگاه فرهنگیان قرار گیرد.
5.    تلاش برای تشکیل (انجمن علمی تربیت معلم ایران) یا ایجاد کمیته‌های تخصصی به همین نام در انجمن‌های علمی موجود، از جمله انجمن مطالعات و برنامه‌ریزی درسی، می‌تواند پل مؤثری در پر کردن خلأهای موجود نظام تربیت معلم کشور و برقراری ارتباط بین پژوهشگران علاقه‌مند به این موضوع در داخل و خارج کشور باشد.
6.    و در پایان با توجه به نقش میان سازمانی دانشگاه فرهنگیان، تعامل بیشتر وزارتین آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری می‌تواند در جهت تبادل تجربیات و رفع تنگناها‌ی تربیتِ معلم در نظام آموزش عالی موثر واقع شود.


   


نظرات()   

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور