تبلیغات
گذر عمر - بزنگاه‌های زندگی
دوشنبه 19 خرداد 1393  09:33 ب.ظ    ویرایش: یکشنبه 18 خرداد 1393 09:02 ق.ظ
نوع مطلب: زندگی ،

این جمله را خیلی شنیده‌ایم که هر روز عاشورا و هر مکانی کرببلاست. راستش وقتی کوچک‌تر بودم و این جمله را در کنار خیلی مطالب دیگر از واقعه‌ی عاشورا می‌شنیدم پیش خودم می‌گفتم که چرا این مطلب را گفته‌اند؛ من هم اگر در آن روز و مکان بودم قطعاً در صف عدالت‌خواهان می‌ایستادم. آن‌ها که این کار را در طول تاریخ کرده‌اند خیلی هم هنر نکرده‌اند!!!

الان که بزرگ‌تر شده‌ام و عمرم از نیمه گذشته!! متوجه شده‌ام آن خیال کودکی خیلی ناپخته بوده و اینکه انسان در بزنگاه‌های زندگی‌اش بتواند حق بگوید و در صف رادمردان باشد، کار خیلی سختی است. سوره‌ی والعصر را زیاد می‌خوانیم. یادش به‌خیر استادی داشتیم که می‌گفت این سوره آن‌قدر مهم است که توصیه کرده‌اند هر موقع نشستید و هر موقع بلند شدید، آن را بخوانید. خیلی ساده است: انسان‌ها همه در خسرانند مگر آن‌هائیکه ایمان آورند،‌ ایمانی که در عمل صالح و توصیه به حق و صبر تجلی می‌کند. باز در ایام کودکی می‌گفتم این‌ها که کاری ندارد!!! من هم ایمان دارم و هم عمل صالح می‌کنم. حق گفتن و صبر داشتن هم که خیلی هنر نیست!!! الان به این خیال کودکانه می‌خندم. می‌بینم که خیلی سخت است که انسان در این زندگی مادی در مقابل پول،‌مقام، شهوت و .... بتواند در مسیر درست و مرام حق بماند. عمل صالح کردن, حق گفتن و مهم تر از همه صبر داشتن خیلی خیلی سخت است.

نمونه‌های زیادی الان در ذهنم است که واقعاً اینکه گفته‌اند هر روز عاشورا است و هر مکان کرببلا درست است،‌ اگر عاشورا و کرببلا به معنای نماد حق‌گویی و حق‌خواهی و مبارزه با آنچه بر خلاف اصول انسانی و اسلامی است در نظر بگیریم، جزو یاران حسین بودن خیلی سخت است. این جمله را جایی دیدم که خیلی بی‌ربط به موضوع نیست: راستی را که چه چرخش‌هائی می‌کند آدمی در بزنگاه‌های انتخاب و گزینش‌های طاقت‌سوز و چه چرخ‌هائی می‌زند روزگار در گرهگاه‌ها و عطف‌های دشوار. خدا خودش کمک کند در بزنگاه‌های انتخاب‌های مهم زندگی‌مان در مسیر درست حرکت نماییم.

   


نظرات()   

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور