تبلیغات
گذر عمر - کیفیت دانشگاه بیرجند: نظر یک دوست!
یکشنبه 26 بهمن 1393  08:23 ب.ظ    ویرایش: یکشنبه 26 بهمن 1393 09:51 ب.ظ
نوع مطلب: دانشگاه بیرجند ،

دوستی عزیز و خواننده‌ای گرامی در پاسخ به مطلبی که در مورد اعلام برنامه‌ی آموزشی‌ام نوشته بودم در مطلبی نسبتا طولانی نظر داده و در آن علت بی‌کیفیتی دانشگاه بیرجند را نوشته‌اند. چون نام تعدادی از اساتید دانشگاه در مطلب ایشان ذکر شده بود مجبور شدم آن را پنهان کنم. اما در زیر کلیت نظرات‌شان را خواهم آورد و بعد هم نظر خودم را خواهم گفت. خوشحال خواهم شد که سایرین هم نظر دهند که اولاً  آیا واقعاً دانشگاه بیرجند بی‌کیفیت است؟ (دقت کنید نمی‌گوییم مشکل دارد یا نه؟‌ می‌گوییم بی‌کیفیت است) و ثانیاً با وضع موجود چگونه می‌توانیم کیفیت را بالا ببریم. اما نظر یک دوست:

ایشان علت کیفیت پایین دانشگاه بیرجند را در هفت بند از دیدگاه خودشان نوشته‌اند. به این موارد اشاره داشتند:علت‌العلل را در اساتید بی‌کیفیت دانسته‌اند، اساتیدی که خودشان مانع جذب اساتید جوان و با کیفیت می‌شوند. گریزی به کارکنان دانشگاه و عدم پاسخگویی آن‌ها داشته‌اند و اینکه پست‌ها در اختیار بیرجندی‌هاست و دیگر اینکه خود مسئولین دانشگاه می‌خواهند کلاس‌ها حداقل 4 هفته در طول نیم‌سال تحصیلی تشکیل نشود.

نظرم را در ادامه‌ی مطلب بخوانید ...


به نظر من، باید قبول کنیم که ضعف در هر سیستمی در کل دنیا و البته در دانشگاه‌ها و صد البته در دانشگاه بیرجند وجود دارد اما برای ارزیابی عادلانه باید مشخص کنیم کیفیت با چه مولفه‌هایی سروکار دارد و بعد شمشیر تند انتقاد را به سوی یک جز از مولفه نشانه بگریم. به نظرم مولفه‌های اصلی که در کیفیت نقش دارند عبارتند از: نیروی انسانی (استاد، کارکنان و دانشجویان)، سازمان و مدیریتی پویا، جو و قوانین بالادستی، فرهنگ کلی مملکت و امکانات فیزیکی. در بخش کیفیت تدریس مسئولین دانشگاه بیرجند با شما موافق نیستند. بر اساس آمار رسمی وزارت علوم معتقدند در آموزش و تدریس از دانشگا‌ه‌ها با کیفیت بالا در سطح کشور هستند. بر اساس آمار رتبه‌‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس کیفیت دانشجوی ورودی، دانشگاه بیرجند رتبه‌ی بالای 30 را دارد. یعنی دانشجویان با رتبه‌ی بالا اول 29 دانشگاه دبگر را انتخاب می‌کنند و بعد دانشجویان با رتبه‌های پایین‌تر به دانشگاه بیرجند می‌آیند. اما آمار رسمی نشان می‌دهد در قبولی به مقاطع بالاتر (کاردانی به کارشناسی، کارشناسی به کارشناسی‌ارشد و ارشد به دکتری) دانشگاه بیرجند معمولاً رتبه‌ی تک رقمی دارد. این به این معنا است که آموزش در دانشگاه بیرجند علی‌رغم همه‌ی مشکلات و گله‌ها وضعیت خوبی دارد چون دانشجوی با رتبه‌ی پایین‌تر را با آموزش خوب کاری می‌کنند که در مقاطع بعدی  قبولی به مقاطع بیشتری از سایر دانشگاه‌ها دارند. این البته به این معنا نیست که بگویم هیچ مشکلی نیست اما اینکه بگوییم اساتید بی‌کیفیت هستند را هم خیلی قبول ندارم. بپذیریم همانند دانشجویان،‌ شاید اساتید سرامد نیز دانشگاه‌های بزرگ‌تر در شهرهای بزرگ و امکانات بیشتر را ترجیح می‌دهند اما تعداد اساتیدی که با وجود فرصت شغلی در دانشگاه‌های بسیار مطرح داخلی و خارجی به دلایل شخصی و خانوادگی به دانشگاه بیرجند آمده‌اند هم کم نیستند (چه بیرجندی و چه غیربیرجندی). سایر موارد هم قابل بحث است. مدیریت و فرهنگ ما همانند بسیاری از جاهای دیگر مشکلات خاص خود را دارد و همین طور امکانات. اما بیایید به جای اینکه فقط منفی‌ها را ببینیم به سهم خودمان در افزایش کیفیت نقش داشته باشیم حتی با اقدامات ساده. امروز در کلاس دیدم ساعت از کار افتاده دانشجویان ارشد گفتند ماها شده این طور است! گفتم چه کسی رفته و گزارش کند یا حتی باطری که قیمت گرانی هم ندارد را بیاورد و ساعت را درست کند. همه سرها پایین افتاد. همان موقع یکی از نیروی خدماتی دانشکده برای کاری مراجعه کرده بود از او خواستم که باطری را تعویض کند. به همین سادگی می‌توانیم محیط را مطلوب‌تر و کیفیت را بالا ببریم. به نظرم باید به جای اتهام به دیگران هر کس خودش در همان محدوده‌ی فعالیتش کاری کند.

   


نظرات()   
نمایش نظرات 1 تا 30

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور