تبلیغات
گذر عمر - انتخاب سوال پژوهش بدون بررسی پیشینه
چهارشنبه 4 فروردین 1395  11:20 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 4 فروردین 1395 02:53 ب.ظ
نوع مطلب: پژوهش: موضوع ،

یکی از دانشجویان کارشناسی‌ارشد در ارتباط با جستجوی پیشنیه‌ی مرتبط با موضوع پژوهشش این سوالات را مطرح کرده است:

با سلام وتبریک  سال نوخدمت استاد گرامی وآرزوی سلامتی برای شما. ببخشیداستاد در تعطیلات نوروز مزاحم شما می شوم. به دلیل کمبود وقتی که تا زمان ارائه دارم جند سوال دارم که در صورت امکان اگر وقت دارید راهنماییم کنید. 1- با توجه به این که موضوع من رابطه ی اختلال اعتیاد به اینترنت بر عزت نفس است  تعداد مقالاتی که من در این رابطه به دست آوردم با استفاده از پایگاههای مختلف کم است برای بررسی پیشینه ی پژوهش باید مقالات دیگری که اختلال اعتیاد به اینترنت را بررسی کردند را استفاده کنم؟ 2- با توجه به موضوع که رابطه اختلال اعتیاد به اینترنت برعزت نفس است آیا باید تمام مقالات مربوط به متغیر دوم (عزت نفس) را هم بررسی کنم یا فقط مقالات مربوط اختلال اعتیادبه اینترنت را؟ با تشکر فراوان

اما پاسخ در ادامه مطلب بخوانید

سلام و تبریک سال نو. ابتدا اجازه دهید یک موضوع کلی را مطرح کنم. برای انتخاب پرسش یا سوال پژوهش دو شیوه‌ی اصلی وجود دارد: 1) مطالعه و بررسی منابع و رسیدن به پرسش پژوهش و 2) طرح اولیه سوال و جستجو برای به دست آوردن مبانی نظری و یشینه‌ی مرتبط. به طور مشخص شما شیوه دوم را انتخاب کرده‌اید و مشکل کمبود منبع نیز به همین دلیل است.

اجازه دهید یک بار یاداوری کنم که بررسی پیشینه (مبانی نظری و پیشینه‌ی پژوهشی) به منظور ارئه‌ی مستندات لازم برای انجام پژوهش است. به عبارت دیگر شما با مرور ادبیات مرتبط نشان می دهید که موضوعی که قرار است بررسی شود واقعا مجهول است و پاسخ آن فراهم نیست و ارزش پژوهش هم دارد. شما در بیان مسئله باید با استدلال نظری و ارائه پیشینه‌ی پژوهشی مرتبط نشان دهید که ارتباط بین اعتیاد به اینترنت و عزت نفس نیاز به پژوهش دارد. لذا هر نوع جستجو در پیشنیه باید بر منبای جمع آوری شواهدی انجام شود که خواننده را به این سوال برساند. در مواردی که مانند شما اول پرسش انتخاب و بعد به دنبال جمع‌اوری شواهد می باشید کمی کار سخت خواهد بود.

در مورد سوال اول: به نظرم بررسی پیشینه‌ی پژوهش مرتبط با اعتیاد یا سو استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی (به جای بررسی صرف اعتیاد به اینترنت و عزت نفس) بسیار هوشمندانه است. شاید بعد از این بررسی حتی شما تغییراتی در متغیرهای اصلی پژوهش هم ایجاد کنید.

در مورد سوال دوم: لزومی به بررسی تمام پژوهش‌های مرتبط با یکی از متغیرها نیست. چون شما از ابتدا دو متغیر اصلی پژوهش‌تان را انتخاب کرده‌اید فقط پژوهش‌هایی که ارتباط این دو متغیر ((یا متغیرهای نزدیک به آن (مثلاً اگر پژوهشی بین عزت نفس و هر نوع اعتیاد یا عزت نفس و هر نوع فناوری) وجود دارد)) را مد نظر قرار دهید.

   


نظرات()   

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور