چهارشنبه 25 اسفند 1395  07:34 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 25 اسفند 1395 08:50 ق.ظ

در مطلبی چند وقت اطلاعاتی در مورد نحوه بررسی اعتبار همایش های علمی اطلاعاتی ارائه کردم. نکته مهم دیگر در پژوهش های علمی، اعتبار مجلات است. نمی توان مطلبی را که در هر مجله ای منتشر شده به عنوان سند و ادعای درست در پژوهش ها و متون علمی مان ذکر کنیم. از سوی دیگر وقتی می خواهیم مقاله ای را منتشر کنیم نیز بهتر است مقاله در این مجلات منتشر شود چون هم مورد توجه بیشتر پژوهشگران قرار می گیرد و هم از امتیاز بالاتری برخوردار است. اما چگونه می توانیم اعتبار مجلات را بررسی کنیم؟

جند شاخص برای اطمینان از اعتبار یک مجله وجود دارد: ناشر (مجله باید توسط دانشگاه یا انجمن علمی شناخته شده ای منتشر شود) - سردبیر و شورای نویسندگان (باید از چهره های دانشگاهی و شناخته شده باشند.) - ترتیب انتشار و تعداد سال های فعالیت هم می تواند به عنوان شاخص در نظر گرفته شود. مجله ای مانند مجله روانشناسی تربیتی APA که بیش از 120 سال توسط یکی از مهمترین انجمن های علمی منتشر می شود را می توان اطمینان داشت که معتبر است.

یکی از شاخص های مهم برای اعتبار مجلات علمی میزان ارجاع به آن مجله است. یعنی در سایر متون علمی به چه میزان به مقالات آن مجله ارجاع داده شده است. بررسی این شاخص به همراه بررسی معیارهایی که در بند بالا ذکر شود توسط بعضی از سازمان های معتبر انجام می شود و گزارش ان به طور مرتب منتشر می گردد. با مراجعه به این گزارش های می توانیم از اعتبار مجله مطمئن شویم. در ادامه مطللب توضیحات بیشتر ی در این مورد ارائه شده است.

--------

برای مجلات داخلی: وزارتین علوم و بهداشت کمیسیونی ویژه ای دارند که اعتبار مجلات علمی را بررسی می کنند. با مراجعه به وب سایت این کمیسیون ها به فهرست نشریاتی که توسط آنها ارزیابی شده می توان دسترسی پیدا کرد. لینک کمیسیون نشریات وزرات علوم و لینک کمیسیون نشریات وزارت بهداشت. البته پایگاه های اطلاعاتی علمی (مانند مگ ایران یا سید) نیز بعضاً اطلاعاتی در این مورد ارائه می کنند. از سوی دیگر پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یا ISC نیز به طور مرتب سطح بندی نشریات و ضریب تأثیر انها را منتشر می کند و فهرست نشریات در این پایگاه هم می تواند به عنوان شاخصی از اعتبار مجله در نظر گرفته شود.

برای مجلات خارجی نیز معتبرترین منبع فهرست موسسه اطلاعات علمی یا ISI است. با یک درجه پایین تر بعضی از دانشگاه ها فهرست منتشر شده توسط SCOPUS را نیز معتبر می دانند. در وب سایت کمیسیون نشریات وزارت علوم به طور مرتب گزارش مجلات معتبر آی اس آی و اسکوپوس به طور سالیانه به شکل فایل اکسل منتشر می شود.

در این لینک شما با دادن شماره بین المللی مجله می توانید از اعتبار ان در چندین پایگاه اطلاعات عملی اطمینان حاصل کنید. در این لینک مجلاتی که در ای اس ای فهرست شده در دسترس است. در پایگاه  SJR نیز می توانید اطلاعات کاملی از مجلات معتبر خارجی در دسترس است.

بازار شیادان داخلی و خارجی برای قالب کردن مجلات تقلبی گرم است. به طور مرتب کمیسیون نشریات وزارت علوم فهرستی از مجلات نامعتبر را منتشر می کند. بعضی از این شیادان با وب سایت های وسوسه انگیر و جعلی و با کمترین زمان و البته هزینه گزاف مقالات را چاپ می کنند و پژوهشگران مبتدی بدون توجه به مطالبی که در بالا گفته شد گول انها را می خورند. لذا قبل از ارائه مقاله به یک مجله حتما از اعتبار ان مطمئن شوید.

   


نظرات()   

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic