پنجشنبه 20 مهر 1396  10:17 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 20 مهر 1396 10:44 ق.ظ
نوع مطلب: اخلاق علمی و تقلب ،

دیروز قصد ارسال مقاله‌ای داشته‌ام که پیام زیر را در سامانه‌ی مجله‌ای دیدم. فرض کنید پژوهشی را تا شروع و به اتمام برسانیم حداقل یک تا دو سال طول بکشد (مثلاً 94 تا 95) بعد سال 96 آن را به مجله بفرستیم و طبق ادعاهایی که می‌کنند (که در بسیاری از جاها فقط در حد حرف است) در همان سال بررسی کنند و بعد هم دو سال بعد (در اینجا 98) چاپ شود. یعنی در مجلات که باید کارهای جدید را ببینیم پژوهش های مربوط به 3 تا 4 سال قبل را خواهیم خواند.

البته این را هم اضافه کنم که همه‌ی اینها با فرض این است که مجله به مقالات افرادی دیگری غیر از آنهایی که در دانشگاه مربوطه و شورای سردبیری مربوطه!!! هسند هم توجه کند (در این مورد قبلا در این لینک مطلبی نوشته‌ام) و ایضاً خیلی خوش‌شانس باشیم که در این گیر و داد سردبیر و سیاست مجله عوض نشود و کاری که تأیید نهایی کرده‌اند را از مسیر چاپ خارج نکنند. در هر دوی این موارد تجربه‌ی شخصی دارم:‌ کاری که یکی از مجلات به اصطلاح معتبر علمی ارسال کرده بودم سه بار داوری شده و نوبت چاپ گرفته بود، بعد از 4 سال گفتند سردبیر تغییر کرده و ...!!! یا پژوهشی که در سال 92 انجام داده بودیم پس از کش و قوس خوردن‌های زیاد، اسفند سال قبل (95) مورد پذیرش یکی از مجلات قرار گرفت و برای بهار سال 97 نوبت چاپ داده شد!!  پس با پدیده مقالات کهنه در مجلات علمی که باید مطالب جدید را چاپ کنند مواجه هستیم.

هر چند بخشی از این وضعیت به اخلاق علمی مسئولین مجلات علمی (به عبارت دیگر خودمان یعنی جامعه‌ی علمی و غیرعلمی ایران) برمی‌گردد ولی بخشی دیگری نیز به طور مستقیم به سیاست‌های وزارت علوم مربوط است که متأسفانه در بسیاری زمینه‌ها (از جمله نشریات علمی) روز به روز در حال صدمه زدن جدی به وضعیت دانشگاه‌ها و پژوهش است. می‌گویند به اندازه‌ی کافی مجله به روز نداریم و نظارت بهینه بر مجلات نیز انجام نمی‌شود. بگذرم، پیام آن مجله که ابتدا گفتم را در ادامه مطلب بخوانید:

-----

کاربر محترم نشریه ؟؟؟، لطفا پیش از ارسال مقاله خود به این نشریه توجه داشته باشید، با عنایت به اینکه در حال حاضر مقالات زیادی مورد پذیرش واقع شده و در اولویت انتشار این نشریه هستند، مقالاتی که در سال 1396 به نشریه ارسال می شوند، در صورت پذیرش نهایی، در شماره های سال 1398 و بعد از آن منتشر خواهند شد. همچنین میانگین دوره زمانی داوری مقاله در این نشریه، شش ماه است.

   


نظرات()   

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic