تبلیغات
گذر عمر - تعیین اعتبار مجلات
دوشنبه 24 مهر 1396  10:08 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 4 بهمن 1396 11:37 ق.ظ

یکی از ملاک های مهم برای تصمیم گیری در مورد ارسال مقاله به مجلات علمی، میزان اعتبار مجله است. معمولاً از شاخص ضریب تأثیر یا IF (Impact Factor) برای تعیین اعتبار استفاده می شود. مهمترین عامل در تعیین ضریب تأثیر نیز میزان ارجاع به مقالات آن نشریه می باشد.

در مجلات خارجی یک ملاک مهم برای تعیین اعتبار مجله قرار گرفتن نام مجله و ضریت تأثیر آن در سازمان هایی است که مجلات را بر اساس اعتبار نمایه می کنند. مهم ترین این نمایه ها ISI است. در درچه ای به مراتب پایین تر نمایه SCOPUS هم می تواند مورد توجه قرار گیرد. به عبارت دیگر اگر مجله ای در فهرست مجلات نمایه شده در این سازمان ها باشد با اطمینان می توان در مورد اعتبار آن مجله قضاوت کرد. البته ضریب تأثیر اعلام شده ت هم در تصمیم گیری اهمیت دارد. به طور خلاصه می توان گفت که اگر مجله ای در فهرست این نمایه ها قرار نگیرد، معتبر نیست. مجلاتی که با ضریب تأثیر خیلی پایین هم در این نمایه ها هستند کمی باید در موردشان شک کرد. سامانه نشریات وزارت علوم هر سال فهرست اخرین مجلات نمایه شده در ISI و Scopus را منتشر می  کند (لینک). در این لینک می توانید اعتبار مجلات خارجی بر مبنای Scupos را جستجو کنید. نام مجله را در محل جستحو بنویسید. اگر مجله در فهرست باشد Q1 معتبرترین و Q4 مجلات با اعتبار پایین می باشند.

برای مجلات فارسی هم فعلا بهترین ملاک قرار گرفتن نام مجله در فهرست نشریات وزارت علوم و دانشگاه علوم پزشکی است. سامانه نشریان وزارتین ارزیابی را به طور سالیانه اعلام می کند (لینک نشریان وزارت علوم و لینک نشریان علوم پزشکی). پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC نیز در این لینک رتبه بندی مجلات را اعلام می کند. در این سامانه Q1 معتبرترین و Q4 مجلات با اعتبار پایین می باشند.

در این لینک انواع ضریب‌های تأثیر مجلات توضیح داده شده‌اند.

   


نظرات()   

گذر عمر

حرفهای ما هنوز ناتمام،‌ تانگاه می كنی وقت رفتن است.... قیصر امین پور